Prezentacija aktivnosti

Debata u pokretu omogućava polaznicima da se pozicioniraju u prostoriji u odnosu na pitanje koje postavi voditelj. Ova vježba je zanimljiva jer podstiče polaznike na učešće i dinamiku.

Cilj vježbe je da podstakne mlade na razmišljanje o njihovim digitalnim praksama i pravima na internetu.

Napomena: Pitanje ne mora nužno polarizirati i suprotstavljati učesnike, pokazat će se da o mnogim pitanjima mišljenja nisu isključiva.

Tijek aktivnosti

1. Priprema prostorije: rasporediti mlade u jednu grupu

2. Uz pomoć vizuelnog materijala (PowerPoint projiciran na platno ili bijeli zid), voditelj pokazuje kontradiktorni post na društvenoj mreži (na primjer, post s uvredljivim komentarom korisnika), i traži od polaznika da se fizički pozicioniraju u prostoriji, govoreći: „oni koji misle da imamo pravo to uraditi na jednu stranu, oni koji misle da nemamo pravo na drugu“. Niko ne smije ostati u sredini.

3. Polaznici se pozicioniraju

4. Kada se učesnici pozicioniraju, trebaju opravdati i objasniti svoje stavove, na osnovu dobrovoljnosti ili kroz druge alate za davanje riječi (na primjer, dodavanje lopte). Kada jedan tim iznese argument, drugi tim treba iznijeti svoj. Ako učesnik smatra da je argument suprotnog tima valjan, može promijeniti stranu.

5. Na kraju debate i objašnjenja, biće postavljeno novo pitanje i učesnici će se ponovo rasporediti, sve do kraja vježbe.

PRILOG

Oulala ! @Oulala08514297 – 19. august 2019.

“Zakon Kur’ana je iznad zakona republike.

Samim tim, islam je nespojiv s demokratijom i republikom!

Treba zabraniti ovu smrtonosnu sektu u Francuskoj kao i u Sloveniji ili Kini!”