Prezentacija aktivnosti

Cilj ove vježbe je pokazati učesnicima koliko je manipulacija informacijama i kreiranje lažnih vijesti jednostavan postupak, dostupan svima, te ih tako podstaći da budu oprezniji kada čitaju ili otkrivaju informacije na društvenim mrežama.

Stavljanjem u ulogu proizvođača lažnih vijesti ili teoretičara zavjere, oni shvataju alate i postupke koji se koriste i mogu efikasnije prepoznati takav sadržaj u svakodnevnoj upotrebi.

Priroda i tema lažnih vijesti mogu varirati – mogu biti komercijalne, zavjerološke, naučne, političke, vizuelne ili jednostavan članak.

Tok aktivnosti

1. Priprema sale: rasporediti učesnike u grupe na računarima

2. Produkcija:

  • U ovoj fazi učesnici biraju teme na kojima žele da proizvode svoje lažne vijesti (nauka, politika itd.). Voditelj može predložiti i konkretne teme;
  • Nakon izbora tema, mladi trebaju prikupiti informacije i argumente kako bi manipulisali činjenicama. Mogu npr. pronaći članke o svojoj temi i vaditi rečenice iz konteksta, iskrivljavati ih itd.; mogu koristiti i softvere za obradu fotografija (npr. Photoshop) ili koristiti fotomontaže sa interneta.
  • Za kreiranje lažne vijesti mogu se osloniti na tipičnu šemu:
    1/ priča treba da bude iznenađujuća, šokantna;
    2/ znati kome se obraćaju i čiju pažnju žele privući;
    3/ isticati “cenzuru” koja navodno želi spriječiti širenje informacije;
    Za vizuelni aspekt mogu napisati običan članak u Microsoft Word-u ili koristiti generator lažnih vijesti za “medijski” izgled (linkovi: https://breakyourownnews.com/ https://www.thefakenewsgenerator.com/ https://www.worldgreynews.com/add-news)

3. Prezentacija i rangiranje: Svaka grupa predstavlja svoju lažnu vijest. Ostali učesnici iznose svoje utiske.

  1. Voditelj zapisuje zapažanja na tablu. Na kraju, mladi trebaju uočiti zajedničke karakteristike lažnih vijesti i predložiti objašnjenja o njihovim mehanizmima, ciljevima i uticaju koji njihovo širenje može imati;
  2. Na osnovu objašnjenja učesnika, voditelj dodatno pojašnjava postupke manipulacije informacijama (vidi FICHE 8 – borba protiv lažnih vijesti i FICHE 10 – slika i rizici manipulacije);
  3. Na kraju vježbe učesnici dodjeljuju ocjene svakoj lažnoj vijesti i biraju one koje su najubjedljivije. Moraju objasniti zašto su baš te vijesti bile najviše uvjerljive.
  4. Zaključak: Ova vježba može poslužiti kao uvod u temu lažnih informacija i manipulacije slikama i činjenicama.

Adaptacija aktivnosti online

  1. Voditelj kreira link na platformi ZOOM i šalje ga učesnicima (može koristiti i drugu poznatu platformu).
  2. Kada su svi u “virtualnoj sobi”, voditelj ih raspoređuje u grupe (zavisno od broja učesnika).
  3. Voditelj dodjeljuje teme o kojima mladi trebaju proizvesti lažne vijesti.
  4. Nakon izbora tema, učesnici se okupljaju u “privatnim sobama” i organizuju svoj rad. Potrebno je da istraže internet, pronađu članke, izvade sadržaje iz konteksta i iskrive ih.
  5. Mogu raditi zajedno na istom dokumentu putem Google Drive, Framapad ili drugih online alata.
  6. Kada završe kreiranje lažnih vijesti, vraćaju se u glavnu sobu za prezentaciju. Voditelj može koristiti “post it online” alat (npr. https://note.ly/) i prikazati ga svima putem dijeljenja ekrana.