Prezentacija aktivnosti
U ovoj vježbi polaznici se upoznaju sa temom građanskih medija. Oni dolaze do razumijevanja sličnosti i razlika između tradicionalnog medija i građanskog medija, ali uvijek uz nadzor mentora. Za to će u grupama upoređivati različite vrste medija.
Svaka grupa će analizirati medij koji im mentori dodijele (dnevne novine ili internet link na TV dnevnik, web stranicu, blog itd.). Ako prva grupa dobije zadatak da prouči tradicionalni medij (npr. dnevne novine), druga grupa će analizirati građanski medij (npr. blog).
Polaznicima je dozvoljeno da rade kratka istraživanja na internetu putem računara ili mobilnih telefona.
Cilj vježbe je da grupe zajednički dođu do vlastite definicije građanskog medija.
Nakon toga mentori mogu detaljnije obraditi temu građanskih medija i njihov uticaj na svijet informacija.
Tijek aktivnosti
- Priprema prostorije: rasporediti učesnike u grupe za rad na računarima
- Polaznici analiziraju dodijeljeni medijski sadržaj (štampane novine, TV dnevnik, informativni portal, blog itd.)
- Polaznici odgovaraju na nekoliko pitanja
Primjer: „Opišite medij: da li su članci potpisani? Ko ih je napisao? Kakve informacije se nalaze u njemu? Kako su obrađene? Koje informacije su prioritetne? Da li postoje reklame? Kakve? Kako su informacije predstavljene (naslovi, tekstovi, slike itd.)?“
- Zajednička prezentacija i kreiranje zajedničke definicije na osnovu prijedloga polaznika. Odgovori vode mentora ka objašnjenju pojma „građanski medij“
NB – Definicija: Radi se o medijima, tj. sredstvima (radio, TV, internet itd.) putem kojih se informacije prenose široj javnosti. Istovremeno se koristi pridjev „građanski“ jer autori ovih članaka i istraživanja nisu profesionalni novinari, već obični građani koji imaju za cilj da otvore rasprave o specifičnim pitanjima ili društvenim problemima.
Online prilagodba aktivnosti
- Mentor šalje ZOOM link (ili neki drugi) učesnicima
- Kada se okupe online, mentor ih raspoređuje u „virtualne grupe“ i dodjeljuje im medije za analizu (putem linka)
- Učesnici raspravljaju u „posebnim sobama“ koje omogućavaju platforme poput ZOOM-a
- Mentor šalje link ka upitniku (koji može kreirati online, npr. putem https://www.dragnsurvey.com/en). Učesnici u grupama popunjavaju upitnik
- Rezultati se prezentuju putem online konferencije. Mentor može koristiti online „post-it“ alate da rekreira tablu (npr. https://note.ly/) i voditi debatu


