Prezentacija aktivnosti

Ciljevi :

  • Preispitati određene prakse koje se mogu usvojiti na internetu
  • Poticati pozitivno i respektabilno digitalno građanstvo
  • Znati razgovarati i argumentirati svoje mišljenje

Vježba se sastoji od tabele koju trebaju popuniti učesnici, i liste mogućih ponašanja na internetu. Učesnici trebaju svrstati ova ponašanja u dobre ili loše prakse.

Osim toga, dijalog i argumentacija su neophodni za realizaciju ove aktivnosti: od njih se traži da opravdaju svoj izbor. Ovaj cilj se postiže još efikasnije imenovanjem izvjestioca u svakoj grupi, čime se potiče dogovor i konsultacija prije donošenja konačnog odgovora.

Varijanta vježbe : U nedostatku računara ili table, moguće je odštampati tabelu dobrih praksi u više primjeraka, ostavljajući prazna polja kako bi ih učesnici popunjavali tokom rada.

Tijek aktivnosti

1. Priprema prostorije: Podijeliti mlade u dvije ili tri grupe i predstaviti tabelu dobrih praksi na tabli, pomoću video projektora ili na papiru.

2. Redom im predstaviti primjere prijedloga koje trebaju svrstati:

  • Prijaviti uvredljiv ili nasilan komentar ispod objave
  • Prihvatiti bilo koga u listu prijatelja
  • Blokirati korisnika na društvenoj mreži
  • Raspravljati s uvredljivom osobom u komentarima videa
  • Dati svoju adresu ili lične informacije
  • Objaviti fotografiju prijatelja bez njihovog pristanka
  • Koristiti istu lozinku za sve društvene mreže

3. Svaki odgovor treba biti argumentovan od strane grupa i otvoriti mini-debatu na osnovu sljedećih tema: Sloboda izražavanja, moderacija uvredljivog sadržaja, teorije zavjere, kleveta (vidjeti “FICHE 14 – DIGITALNO GRAĐANSTVO” i “FICHE 12 – Podizanje svijesti protiv mržnje na internetu”).

Prilagođavanje aktivnosti online

Moguće je popuniti ovu tabelu na daljinu: učesnicima se šalje tabela i primjeri prijedloga koje trebaju unijeti.

PRILOG

Primjer tabele dobrih praksi:

Dobre digitalne prakse

Loše digitalne prakse