Prezentacija aktivnosti

Izrađujući sami „skalu pouzdanosti“, inspirisanu naučnim pristupom, mladi uče da rangiraju tipove dokaza prema njihovoj pouzdanosti. Učenici trebaju analizirati svaku informaciju i rasporediti dokaze prema kriteriju pouzdanosti – od najslabijeg dokaza do onog koji je najneoboriviji.

Cilj: Pokazati učesnicima da svi tragovi i dokazi o određenoj temi nisu jednako vrijedni.

Definicija: Šta je nivo dokaza?

U nauci, to je sposobnost jedne studije da odgovori na postavljeno pitanje. U oblasti medijskog i informacionog obrazovanja razlikujemo nekoliko nivoa dokaza:

1 – Indikatori (slaba pouzdanost):

  • Preneseno individualno svjedočanstvo
  • Direktno individualno svjedočanstvo
  • Izjava stručnjaka

2 – Dokazi (visoka pouzdanost):

  • Studija slučaja koja potvrđuje hipotezu
  • Više studija slučaja koje potvrđuju hipotezu
  • Sinteze studija
  • Naučni konsenzus

Međutim, čak i kada se radi o visokoj pouzdanosti (npr. naučna studija, studija slučaja), važno je zadržati kritičko mišljenje i ostati oprezan u vezi s informacijama koje konzumiramo i koristimo.

Tok aktivnosti

  1. Priprema vježbe: Odabrati naučnu temu koja može biti podložna dezinformacijama (npr. klimatske promjene)
  2. Priprema prostorije: Nacrtati na tabli „skalu pouzdanosti“ (vidi Dodatak)
  3. Podijeliti prijedloge na papiru učesnicima, koji će biti pozvani da ih postave na tablu na „skalu pouzdanosti“.

Primjer prijedloga:

  • Naučni izvještaj Međuvladinog panela o klimatskim promjenama
  • Moj ujak mi je rekao da „globalno zagrijavanje nije uzrokovano ljudskom aktivnošću“
  • Naučnik na televiziji izjavljuje da se klimatske promjene ubrzavaju
  • Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, kaže da „globalno zagrijavanje ne postoji“
  • Itc.
  1. Korekcija: Nakon što učesnici rasporede prijedloge, facilitator vrši korekciju i preklasificira ih u ispravan redoslijed.
  2. Grupisanje dokaza: Pored ispravljene skale pouzdanosti, učesnici trebaju svrstati prijedloge prema nivou dokaza, kao što je navedeno u prezentaciji vježbe.
  3. Diskusija: Aktivnost završava debatom o naučnom pristupu i kritičkom mišljenju, te o korisnosti ovakvog pristupa u okviru kritičkog tretmana informacija (vidi FICHE 7 – Obrada informacija s kritičkim osvrtom)

Adaptacija aktivnosti online

Na Google Drive-u: Predstaviti skalu pouzdanosti i navesti prijedloge ispod, tako da ih učesnici mogu klasifikovati. Zatim pripremiti tabelu za klasifikaciju prijedloga prema tipovima dokaza.

DODATAK: SKALA POUZDANOSTI

Visoka pouzdanost: ↑

Niska pouzdanost: ↓