Prezentacija aktivnosti
Opis:
Kviz je alat za učenje kroz igru – nije u pitanju testiranje. Vježba treba da sadrži, barem djelimično, jednostavna i dostupna pitanja kako bi se učesnici ohrabrili u svojoj sposobnosti da se bave temom i na taj način podstakla njihova veća uključenost.
Ova vježba, na primjer, omogućava da se koncept dezinformacija (“infox”) obradi praktično prije nego što se definiše teorijski, i u isto vrijeme razvija kritičko razmišljanje učesnika.
Takođe, služi da iznenadi učesnike kada donose ishitrene zaključke na osnovu neke informacije ili slike.
Konkretno, ova vježba omogućava da se pokrene širok spektar pitanja povezanih s medijskom pismenošću.
Ciljevi:
– Podstaknuti usmenu participaciju, dijalog, argumentaciju i ojačati teorijski dio radionice kroz praktičnu i kognitivnu aktivnost.
– Stvoriti grupnu dinamiku kroz timski duh.
– Na vješt način unijeti teorijske informacije o medijskom prostoru (sloboda štampe, historijski datumi itd.).
Tok aktivnosti
1. Trener priprema oko petnaest pitanja (jedan slajd s pitanjem i jedan slajd s odgovorom).
2. Trener dijeli učesnike u grupe od 4 do 5 osoba.
3. Pitanja su u obliku višestrukog izbora, a od svake grupe se traži da zajednički odaberu samo jedan odgovor među ponuđenim.
4. Nakon svakog odgovora, trener traži od svake ekipe da usmeno i kratko obrazloži svoj izbor.
5. Trener otkriva tačan odgovor i bilježi bodove za svaku ekipu (1 bod po tačnom odgovoru).
Idealno je kreirati vlastiti kviz povezan s temama radionice. Za inspiraciju i/ili upoznavanje učesnika s funkcionisanjem kvizova, postoje internet stranice poput „quipoquiz.com“ koje nude različite kategorije (ovdje je relevantna kategorija „nauka ili fikcija“) i zabavne kvizove.
Primjer pitanja:
Prema vašem mišljenju, na kojem mjestu se Srbija nalazi u svijetu prema slobodi štampe 2020. godine?
- 2
- 20
- 71
- 93
Odgovor: D (Srbija je na 93. mjestu u Svjetskom indeksu slobode štampe 2020. godine. Srbija i dalje ostaje zemlja koja je često opasna za novinare i gdje se lažne vijesti vrlo brzo šire. Većina istraga o napadima na novinare je u zastoju ili obustavljena.)
Balkanski kontekst
Za ovu aktivnost, pogledati tematske listove “Infox” u rubrici “Informisati se” na edukativnom sajtu. Na taj način nastavnik će imati pristup brojnim lažnim informacijama kako bi pripremio ovu vježbu.


