Prezentacija aktivnosti

Ciljevi:

– Omogućiti učesnicima da primijene novinarski pristup provjere činjenica.

– Procijeniti kvalitet i relevantnost informacije.

– Postaviti pitanje o poteškoći dobivanja jasnih informacija o određenim temama.

Učesnici će biti raspoređeni u grupe za računarima i dobiće više informacija koje treba provjeriti. Potrebno je pripremiti nekoliko tema unaprijed, kako bi se znala tačnost ili netačnost tih informacija, ali cilj je da ih sami otkriju.

Provjera se može odnositi na različite vrste informacija, od najjednostavnijih – poput datuma događaja, sadržaja nekog zakona ili toka fudbalske utakmice – do komplikovanijih. Na primjer, utvrditi broj nezaposlenih na Kosovu zahtijeva zaustavljanje na definiciji nezaposlenosti (koja varira prema institucijama).

Cilj ove vježbe je dati učesnicima ulogu “istraživača”, “mini-novinara” i razviti stav budnosti koji će trebati svakodnevno primjenjivati na internetu.

Tok aktivnosti

1 – Trener priprema desetak informacija (u zavisnosti od broja učesnika) pronađenih na internetu ili društvenim mrežama, koje mogu biti lažne vijesti (demantovane nakon objave) ili stvarne informacije koje se lako mogu provjeriti. Trener unaprijed provjerava svaku informaciju i priprema ispravke.

2 – Učesnici, podijeljeni u grupe od 2 ili 3, izvlače nasumično 2 ili 3 informacije.

3 – Smjestiti učesnike po grupama za računarima i dati im informacije koje treba provjeriti.

4 – Podsjetiti na postupak provjere informacije:

  • Koja je priroda sajta na kojem je pronađena informacija? (pogledati u “pravnim napomenama” ili odjeljku “o nama”)
  • Da li se radi o međunarodnom informativnom sajtu, humorističkom sajtu, političkom blogu?
  • Ko je autor informacije? Političar, novinar, ekspert, građanin, anonimni autor? (istražiti ovu osobu)
  • Koji je njegov cilj?
  • Pokušava li da nas uplaši, informiše, manipuliše ili ubijedi?
  • Odakle dolazi informacija i na kojim izvorima/dokazima se zasniva?
  • Od kada datira?
  • Da li je informacija objavljena na drugim sajtovima?
  • Može li se potvrditi na drugim medijima?

5 – Prezentacija provjere informacije po grupama, utisci ostalih grupa o prezentaciji, završna korekcija od strane trenera.

Balkanski kontekst

Za ovu aktivnost, pogledati tematske listove “ Nezavisni mediji” na edukativnom sajtu. Na taj način nastavnik će imati pristup brojnim informacijama za provjeru i pripremu vježbe.